Przejdź do treści

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Gęste, mocne, lśniące włosy to prawdziwa ozdoba. Dlatego przerzedzająca się czupryna stanowi duży problem zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Jeśli zastanawiasz się co zrobić, aby znów cieszyć się pięknymi włosami, to przeczytaj nasze wskazówki. W jednym miejscu zebraliśmy najlepsze sposoby na wypadanie włosów!
 

Wybór metody na wypadające włosy zależy przede wszystkim od przyczyny tego problemu. A jest ich wiele – od zniszczenia włosów zabiegami stylizacyjnymi, przez niewłaściwą dietę, stres, wahania hormonów, aż po podłoże chorobowe. Tym samym warto zacząć od zbadania swojego stanu zdrowia, przyjrzenia się codziennej diecie, a także swojemu trybowi życia. Dopiero po wykluczeniu najpoważniejszych przyczyn i podjęcia ewentualnego leczenia czy zmiany sposobu odżywania się warto pomyśleć o zastosowaniu różnych skutecznych sposobów na wypadające włosy.

POWSTRZYMAJ WYPADANIE WŁOSÓW!

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Istnieje wiele sprawdzonych, naturalnych sposobów, których celem jest zatrzymanie wypadania włosów. Część z nich stosowały nasze babcie, mamy i ciotki. Najpopularniejszym z nich jest maseczka z jajek. Wystarczy roztrzepać dwa-trzy jajka, można dołożyć odrobinę oliwy z oliwek, a potem nałożyć masę na suche włosy i pozostawić ją na włosach przez około pół godziny. Po upływie 30 minut można zmyć jajka chłodną wodą i umyć włosy szamponem, a następnie zastosować ulubioną odżywkę. Warto wiedzieć, że zarówno białko, jak i żółto jajka wpływają zbawiennie na kondycję włosów. Nie tylko je wzmacniają, ale też pomagają pozbyć się łupieżu, zmiękczyć kosmyki, a nawet dodać im objętości. Jajka można stosować bezpośrednio na włosy, ale też łączyć z gotowymi kosmetykami.

Oliwa z oliwek

Wspomniana wyżej oliwa z oliwek zastosowana samodzielnie również może posłużyć jako kompres na włosy, zapobiegając wypadaniu, a także wysuszaniu i łamaniu się ich. Wystarczy nałożyć ją na kosmyki raz w tygodniu. Olejowanie można też wykonać z pomocą oleju z pokrzywy, łopianu lub czarnuszki.

Czosnek

Skuteczny sposób na wypadanie włosów to także wcieranie rozgniecionego w prasce czosnku w skórę głowy. Nakładając czosnek, należy masować głowę, a potem pozostawić go na włosach przez 15 do 20 minut. Później można ją umyć dowolnym szamponem. Czosnek zapobiega wypadaniu włosów, a do tego działa antybakteryjnie i jest znakomitym lekiem nie tylko na przeziębienie. Zawarte w nim związki bakteriobójcze, olejki eteryczne, błonnik czy organiczne związki siarki, doskonale stymulują porost włosów. Alternatywą jest maseczka z soku z cebuli, ponieważ wzmacnia ona ukrwienie skóry. Oczywiście już sam masaż skóry głowy będzie miał na nią niekiedy zbawienny wpływ.

Sok z pokrzywy

Mówiąc o naturalnych sposobach na wypadanie włosów, nie można pominąć soku z pokrzywy. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że płukanki z tej właśnie rośliny mają doskonały wpływ na ich kondycję, wzmacniają je i zmiękczają. W dodatku pokrzywa dostarcza włosom mnóstwo witamin i minerałów. Źródłem tych cennych dla skóry głowy związków będą też solne płukanki z solą z Morza Martwego. Wszystko dlatego, że jest ona źródłem magnezu, potasu, wapnia, bromu i żelaza.

Czarna rzodkiew

Równie wartościowym składnikiem dla włosów jest czarna rzodkiew. Nie bez powodu to właśnie sok z tej rośliny, podobnie jak z pokrzywy, jest częstym składnikiem szamponów i odżywek. Czarna rzodkiew regeneruje cebulki włosowe, poprawia krążenie krwi w skórze i przeciwdziała łojotokowi, który może przyczyniać się do wypadania włosów. Pobudzająco na krążenie krwi podziała także kofeina, w którą również są bogate liczne kosmetyki na porost włosów.

Alternatywne sposoby na przerzedzone włosy i na łysienie

Sposoby na wypadające włosy to nie tylko płukanki, wcierki czy maseczki. To również naturalne składniki, o które warto wzbogacić swoją dietę. Wśród nich można wymienić napar z pokrzywy i skrzypu polnego czy też picie zalanego wodą siemienia lnianego. Niekiedy warto też przejść się do apteki. Szczególnie jeżeli domowe sposoby nie działają w zadowalający sposób. Wtedy dobrze jest skorzystać z suplementów diety, takich jak np. Locerin. Oczywiście czasem rozwiązaniem może być leczenie zaproponowane przez lekarza i w tym wypadku domowe sposoby na wypadanie włosów, podobnie jak suplementacja, będą dobrym uzupełnieniem terapii farmakologicznej.
 
I co być może najważniejsze, aby zapobiegać wypadaniu włosów, nie należy im szkodzić! Ochrona ich przed szkodliwym promieniowaniem UV, wysokimi temperaturami, nadmierną stylizacją bardzo im pomoże. Podobnie jak rezygnacja z mocnego spinania i uplatania z użyciem cienkich gumek, które je łamią czy chodzenia spać z mokrymi włosami.
Warto myć włosy w letniej wodzie, nie suszyć, nie prostować i nie kręcić włosów z pomocą najwyższych temperatur, a nawet zrezygnować z farbowania, a tym bardziej rozjaśniania kosmyków. Dobrym pomysłem jest też zabezpieczanie ich przed wiatrem, który je plącze i uszkadza.

Powyższe sposoby na wypadające włosy, a także wskazówki jak o nie dbać, sprawdza się także w przypadku tych, którzy nie mają problemów z łysieniem lub przerzedzaniem się włosów, ale chcą je wzmocnić, przywrócić im gładkość i blask.